krzysztof p nowak - opowiadania, wiersze, grafika
RSS
czwartek, 28 kwietnia 2011

giniesz ty ginę ja on ona ono ginie w mgle szarej i słocie

mgła za mgłą znika

szaro tu słota w niej

gniję i ginę a ze mną spora część ginącego istnienia

 

 

 


00:59, krzysz-pan
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 kwietnia 2011

 

Kilka

Pobocznych słów

Gra milczenia i ciszy

Co

Ucho i mózg

Mogą

z ich wnętrza wyłowić

coś muszą

bo inaczej

to skąd

brałaby się cisza

oraz skąd milczenie

 

 

 

20:04, krzysz-pan
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 kwietnia 2011

nie odtrącaj iluzji

to przecież lufcik

przez który z kosmosu

na ten świat spoglądasz

21:19, krzysz-pan
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 kwietnia 2011

Myślę

- jesteś

a tu coś, jakby ruch w przestrzeni

- piękna

westchnienie, niechętne, a może znudzone

oczy w mrok wbijam, wracam po inwencję do czytanej ksiązki

Tym razem dobiega wyraźne

- no i czego łeb zawracasz, jeśli nie chcesz wymyslić do końca?

18:38, krzysz-pan
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 kwietnia 2011

Mówimy dużo i często o przypadku i przeznaczeniu. Czemu nie powiedzieć po prostu, że człowiek nie ma pojęcia czemu służą jego poczynania? Chcemy coś zrobić, w sposób taki to a taki, po to lub tamto, wychodzi nam coś mniej lub bardziej odmiennego. Czasami? Osobiście sądzę, że zawsze. Dla prostej przyczyny – nie jesteśmy sami. Wszystko co się zdarza to wyjątkowo skomplikowany ciąg przyczynowo – skutkowy. Mają na to wpływ zdarzenia sprzed pięciu dni i stu milionów lat, mają na to wpływ zdarzenia, o których dziś nie możemy wiedzieć, że kiedykolwiek nastąpią. Nasze czyny determinowane są przez wolę otaczających nas ludzi, zarówno tych żyjących jak i tych, którzy się dopiero narodzą. Dajmy na to – kupuję coś z zamiarem wręczenia jednej osobie w tym a tym momencie. Wręczam temu komuś lub całkiem innej osobie za miesiąc lub rok.

Choćby to – kupiłem zabawkę dla dziecka mojego krewniaka. Jak się to mówi – zamiar był szczery i cieszyłem się, że mam taki śliczny prezent. Nic z tego nie wyszło. Nie wtedy. Aby  zabawkę ofiarować potrzebowałem jednej drobnostki – spotkać kogoś kto ją dostarczy. W tym wypadku ojca. Stało się inaczej. Nie pamiętam już dlaczego. Możliwe, że się obraziliśmy na siebie, albo inne kretyństwo. Dość, że do spotkania doszło pół roku później i w zupełnie innych okolicznościach. Przeznaczenie? A co to jest? Przeznaczenie to jedno ze słów – straszaków. Używamy go wtedy, gdy nie wiemy co mamy powiedzieć. Przeznaczenie odróżnia los od przypadku. Tylko, że jedno i drugie nic nie oznacza.

Wygląda to trochę inaczej; Robimy coś z takim postanowieniem, ale po to, by zrobić coś całkiem innego, co będzie w taki lub inny sposób zgodne z naszymi zamiarami. To nie tylko prymitywna ekwilibrystyka słowna i truizm. Powzięcie zamiaru dzieje się w innym czasie, zdarzenie w innym, kontynuacja w innym. Inne będą determinanty. Można dyskutować co następuje wcześniej. Według mnie myśl jest zawsze przed nami. Musimy ją gonić. W momencie robienia czegoś jeszcze tych myśli nie znamy. Jedna z nich poprzedza drugą, ponadto będzie myślana przez inne osoby. Bo nie jest tak, że myśl należy do jednostki. Składa się na nią myślenie wielu różnych osób i wielość sytuacji, stwarzanych przez ludzi pozornie niczym z danym wydarzeniem nie związanych. O tym też warto pamiętać – nie wiadomo, co będzie miało ten decydujący wpływ na rozwój wydarzeń.

 

Rzecz sprowadza się do jednego – cokolwiek robimy nie wiemy co to właściwie jest i w jakim celu powstaje. Nie zwalnia to człowieka od odpowiedzialności. Rodzi tylko inne powiązania. Nie z jednym, ale tysiącem istnień, nawet jeśli ich pozornie lub wcale nie znamy.

 

 

Uduchowienie – słyszałem ten termin. Nawet wielokrotnie. I jak wszystkim zdawało mi się, że je rozumiem. Okazuje się, że nie i że nie rozumiem nadal. Wiem tylko jedno – osoba naprawdę uduchowiona go nie używa. Po co jej to?

 

 

11:50, krzysz-pan
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 kwietnia 2011

wiatr

wywiał mi z głowy

wszelkie pomysły na życie

zwłaszcza pozytywne

zostawił tylko to

czego rozsypać

nie umiał

 

21:17, krzysz-pan
Link Dodaj komentarz »
O autorze